A sok hazugsg mg bntja lelkem, Eltrt minden, mit rgen reztem... A knz gytrelem s a megalztats, Az a sok hamis kp s valloms... lomban ltem, s hittem ez az lom szp, Mg nem tudtam, minden sszeomlott mr rg... A dolgok csak csendben mentek tnkre, De a gyors hatsa bennem l rkre, Minden egy perc alatt hullott darabjaira, S most csak lgy es hullik hamvaira... Egy gynyr lom, mi rmlomm vlt, Eltnt az is, ki mindig mellettem llt... bredsem jabb lom volt, De szvemben mr csend honolt, Megnyugvst talltam vgre Mellette, Kit szeretni fogok akkor is, ha az id eljr felette...
Az Osztrk—Magyar Monarchia kiegyezssel ltrejtt llamrendjt dualizmusnak neveztk. A birodalomnak kt fvrosa s kt meghatroz npe volt, a nmet (osztrk) s a magyar. m rajtuk kvl mg szmos nemzetisg lakta az orszgot. A horvt nemzettel kln szerzdst, egy „msodik kiegyezst ” ktttek a magyar politikusok. Horvtorszg fvrosban, Zgrbban korltozott hatalm orszggyls s kormny lteslt. A horvtok tbbsge elgedetlen volt ezzel a rendezssel, s a Monarchin bell harmadik, egyenrang llamknt akarta orszgt elismertetni.
A Felvidken l szlovkok, az erdlyi romnok s a dlvidki szerbek jogait az 1868-ban elfogadott nemzetisgi trvny foglalta rsba. Ennek alapjn jogot nyertek iskolk fellltsra, ahol anyanyelvkn tantottk a gyermekeket. Ez s a trvny ms rendelkezsei a legkorszerbbnek szmtottak az akkori Eurpban. m a nemzetisgi vezetk ennl tbbet szerettek volna elrni. Krseiket azonban Budapesten rendre elutastottk.
A kormnyprt ellenzkt nem csak a nemzetisgi politikusok alkottk. Szemben lltak vele az Olaszorszgban l Kossuth hvei is. Vezetjk Tisza Klmn volt. m 1875-ben elvetette korbbi elveit, s ettl kezdve tmogatta a kiegyezssel ltrejtt llamszerkezetet. Szabadelv Prt nven j politikai szervezetet alaptott. Prtja a vlasztsokon megszerezte a tbbsget. A miniszterelnk Tisza Klmn lett. Tisza a magyar trtnelem miniszterelnkei kzt a leghosszabb ideig, 15 vig llt a kormny ln. Az orszggylsi kpviselk java rsze engedelmesen megszavazta javaslatait, amirt az ellenzk „mamelukoknak” gnyolta ket. A tmogatsrt cserbe a miniszterelnk elnzte trvnytelen zleteiket.
Ez volt a vastptsek fnykora. Az llam a vastvonalak ptst s zemeltetst magnvllalkozknak engedte t. Hogy az ptsi kedv nagyobb legyen, vente bizonyos szzalk hasznot minden beruhznak biztostottak. Ha ennl kisebb volt a nyeresg, az llam kiegsztette azt. Ez a rendszer visszalsekre adott alkalmat. Tbb vasti vllalat csdbe ment. A kormny knytelen volt ezeket megvsrolni, klnben megsznt volna a forgalom. Baross Gbor llamtitkr, majd kzlekedsi miniszter srgette a vasutak llamostst. gy gondolta, hogy az egsz orszgban azonos djazs kzlekedsi vllalatot kell ltrehozni. 1869-ben ezrt megalaptotta a Magyar Kirlyi llamvasutat, a MV-ot. A szzad vgre az sszes jelents vonal ennek a vllalatnak a kezbe kerlt. Magyarorszg vasti hlzatnak srsge vetekedett a legtbb eurpai llamval.
A hajzs eleinte lassan fejldtt. A bcsi szkhely, Szchenyi sztnzsre ltrehozott nagyvllalat, a Dunagzhajzsi Trsasg (DGT) ugyanis nem volt tekintettel a magyar rdekekre. Hazai alapts versenytrsait pedig rendre kiszortotta a piacrl. Baross ezrt szorgalmazta a magyar llami hajvllalat megteremtst. A Magyar Folyam- s Tengerhajzsi Rszvnytrsasg (MEFTER) haji 1894-tl jrtk a Dunt s a Tiszt. A Bcsbe kzleked gzseikre hamarabb elfogytak a jegyek, mint az osztrk vllalatira. Az utasszllt s vontathajk, uszlyok jpesten pltek.
A magyar kereskedelmi lobog megjelent a tengereken is. A horvt tengerparton tallhat Fiume (ma Rijeka) vrosa 1807 ta Magyarorszg rsze volt. A kicsiny halszkikt kiptsre mr Kossuth is tett javaslatot, m erre csak a kiegyezs utn kerlt sor. 1872-ben kezdtk meg a munkt, s nhny v alatt Fiume az Adria egyik legnagyobb kiktjv vlt. Az innen indul hajk Amerikba, Ausztrliba is eljutottak.
A tengerentlra men hajk gyakorta nyomorsgos krlmnyek kztt szlltottk fedlzetkn a kivndorlk tzezreit. A magyar gazdasg fejldse csak egy szk rtegnek hozott gazdagsgot. A mezgazdasg nincstelenjei a mindennapi betev falatjukat sem mindig tudtk megkeresni. Fldet hiba szerettek volna venni, mivel az ezt lehetv tev fldreformtrvnnyel ads maradt a politika. Nem maradt ms szmukra, mint az orszg elhagysa. A kormny eleinte ezt mg tmogatta is. gy gondoltk, gy az orszg megszabadul elgedetlenked szegnyeitl.
Tisza Klmn 15 vnyi kormnyzs utn, 1890-ben volt knytelen lemondani. Az addig h kpviselk fllzadtak a miniszterelnk ellen. Azzal vdoltk, hogy tlsgosan kiszolglta Bcs rdekeit, amikor a csszr krsre megemelte a hadseregbe besorozand magyarorszgi joncok ltszmt.
Tisza utda a kor egyik legtanultabb politikusa, Wekerle Sndor lett. Kormnyzsa kezdetn hossz s elkeseredett ellensgeskedsbe bonyoldott a katolikus papsggal. Azt akarta elrni, hogy a hzassgktsek, a keresztelsek s a vlsok gyben a lelkszek az llam, ne pedig sajt egyhzuk trvnyeit kvessk. Hosszas vita utn — nyugat-eurpai mintra — Magyarorszgon is bevezettk az llami anyaknyvezst, s megengedtk a vlst.
Wekerlnek s utdjnak, Bnffy Dezsnek ms nehzsgekkel is meg kellett kzdenie. Nmet mintra Magyarorszgon is megindult a munksok szervezkedse. 1890-ben megalaptott prtjuk, a Szocildemokrata Prt szmos tntetst szervezett. Ezeken a vlasztjog kiszlestst s jobb letet kveteltek a gyripari munkssg szmra. Marxs Engels tantsa is egyre jobban terjedt, fleg az ipari kzpontt vlt Budapesten. Vidken sem volt nyugalom. A szzad utols vtizedben az alfldi mezgazdasgi munksok sokasga tagadta meg a munkt az elviselhetetlen letkrlmnyek miatt. A kormny elszr erszakkal prblt rr lenni a nehzsgeken, majd kisebb szocilis engedmnyeket tett. Szmottev reformokra azonban annak ellenre sem kerlt sor, hogy azt mr nemcsak a baloldal srgette. A ppasg szocilis trekvsei nyomn kt magyar katolikus pspk is az talakuls lelkes hve lett. Fischer-Colbrie gostonKassn, Prohszka Ottokr pedig Szkesfehrvrott llt a trsadalmi igazsgossg gye mell. Mindketten eltltk a munksok kizskmnyolst. Az orszg nem magyar nemzetisgei is egyre elgedetlenebbek voltak sorsukkal. Vezetik mind gyakrabban hangoztattk, hogy egy-egy nemzetisgi terleten teljes nllsgot (autonmit) akarnak. Voltak kztk, akik gy gondoltk: jobb volna a szomszd orszgokhoz tartozni, ahol az npk tbbsget alkot.
Kossuth Lajos 1894. mrcius 20-n Torinban meghalt. Wekerle Sndor az uralkodi rosszalls ellenre gy dnttt, hogy a nemzet nagy halottjt hazahozzk Magyarorszgra. A halottasmenet a fvros tjain hatalmas tmeg ksretben haladt t. Ez a fvros azonban mr egszen mskpp festett, mint amelyet Kossuth 1848 decemberben elhagyott. A poros telepls helyn Eurpa egyik legszebb vrosa plt fl. 1873 ta a hrom vros, Pest, Buda s buda immr jogilag is egybetartozott: megszletett Budapest.
"Fiatal vagyok a hallhoz, de tl ks, hogy ljek, gyenge vagyok, hogy gylljek, elg btor ahhoz, hogy fljek. Brtn a test, de ha mgis szabadon szllhat a llek n inkbb meghalok, mint hogy lmok nlkl ljek"