:)
d. 2006.07.19. 14:36
Katolikus megjuls s ellenreformci
A protestns irnyzatokkal szemben a katolikus egyhz sokig tehetetlennek bizonyult. Mohcsnl az orszg fpapjai kzl sokan letket vesztettk. Hivatalaikat sokszor sem Ferdinnd, sem Szapolyai Jnos nem tlttte be, vagy ha igen, akkor nemegyszer vilgi vagy pp protestns szemllyel.
Az els elhivatott katolikus fpap Olh Mikls esztergomi rsek (1553—1568) volt (a zrjelben szerepl vszmok rseksgnek idtartamt jellik). Ekkorra a trk mr elfoglalta Esztergomot, gy a magyar egyhz feje Nagyszombatba helyezte t szkhelyt. Olh tudta, hogy a protestantizmus az egsz orszgban elterjedt. A fpap javtani akarta papjainak kpzst. Behvta a kor nagy hats s igen kpzett szerzeteseit, a jezsuitkat az orszgba. Olh rseksge alatt zajlott le az eurpai katolikus egyhzat megjt tridenti (ma Trento, szak-Olaszorszg) zsinat. A zsinat katolikus egyhzat megjt dntseit Olh Mikls igyekezett sajt orszgban is megvalstani. Utdai azonban erre mr sokkal kevsb voltak alkalmasak.
A kirly, I. Miksa (1563—1576) kzmbs volt a valls krdsben. Br maga katolikus volt, szve mlyn a protestnsokat tmogatta. I. Miksa uralkodsa vgre az orszg legnagyobb rsze protestnss lett. A kvetkez csszr s kirly, Rudolf (1576—1608) azonban mr a katolicizmust akarta llamvallss tenni. J nhny templomot elvett a protestnsoktl, kztk a kassai dmot is. m a magyarsg az erszaknak nagyobbrszt ellenllt. A katolikus fpapok flismertk, hogy a vallst csak meggyzssel lehet terjeszteni: nem elg a hatalmi eszkzkkel tmogatott ellenreformci, bels megjulsa is szksg van.
Ennek lre Pzmny Pter esztergomi rsek (1616—1637) llt. Pzmnyt a jezsuitk neveltk, s kezdetben maga is ennek a harcos rendnek a tagja volt. Remekl megtanult rvelni, vitatkozni. Nemcsak a katolikus egyhz tantst ismerte kivlan, hanem ellenfeleinek gondolatvilgt is. F mve az Isteni igazsgra vezrl Kalauz cmet viselte. Ebben s szmos ms knyvben vitba szllt a protestns rk azon vlemnyvel, hogy az orszg romlst, a trk hdtst a Rmhoz h egyhz bnei idztk el. Szellemes fordulattal lltotta: amg nem volt Luther, a trk sem tudta megszllni az orszg nagy rszt. Egyedl a protestnsok visszatrtse hozhatja ltre a magyar nemzet egysgt, ami nlkl szerinte lehetetlen kizni a trkt. Ezt oly fontosnak tartotta, hogy mg a ppasggal is vitba keveredett.
Pzmny azt is tudta, hogy nem elegend csupn megcfolni a protestns tantsokat. Jl kpzett, mvelt s mlyen hv papokat is kell adni egyhznak. Ezrt Bcsben papneveldt alaptott, a Pzmneumot. Arra is volt gondja, hogy a lelkszek mellett az egyhzhoz h vilgi rtelmisget is neveljen. Ebbl a clbl Nagyszombatban egyetemet hozott ltre, amely mig is fnnll (Mria Terzia ta Budra, II. Jzsef Pestre kltztette; ma: Etvs Lornd Tudomnyegyetem). A hvek okulsra Kldi Gyrgy jezsuita szerzetessel magyarra fordttatta s kiadatta a Biblit. A 20. szzadig szmos kiadst rt meg ez a fordts is.
Pzmny trekvseit csak rszben koronzta siker. Sok faluban a plbnia mellett ismt mkdtt katolikus iskola. A kirlyi Magyarorszgon a papsg kpzettsgnek sznvonala emelkedett. Erdlyben ez a megjuls nem ment vgbe. A Szkelyfldn szmos, magt katolikusnak tart lelksz akadt, aki nem tudott miszni, s felesge is volt.
Pzmny halla utn a katolikus egyhz gye ismt alrendeldtt az uralkodi politiknak. A Habsburg-uralkodk ugyanis az egsz birodalomban ezt a hitet s vele a katolikus egyhzat kvntk megersteni, aminek rdekben az erszaktl sem riadtak vissza. jra elvettk a protestnsok templomait, s lelkszeiket elztk. Ebben az erszakos trt politikban az uralkodt segtettk a katolikus hitre trt furak is. Szz vvel korbban a birtokaikon lkre a lutheri tanokat knyszertettk r, most az akkor elhagyott katolikus vallsra kellett ttrnik. m a klvini prdiktorok ltal nevelt, a Biblit anyanyelvkn olvas jobbgyok s kisnemesek ezt nem mindig trtk el. A katolikus papokat sok helyen elztk.
Az 1500-as vekben a vallsok ellentte jrszt a hitvitkban mutatkozott meg, az 1600-as vekben szmos plda akadt az erszakra is, klnsen a hbork idejn. Az erdlyi fejedelmekkel szemben a katolikusok tbbnyire a kirly oldalra lltak. Mind a kt hiten lv katonk gyakran kvettek el kegyetlensgeket. Amikor Bethlen Gbor hadvezre, Rkczi Gyrgy 1619-ben megszllta Kasst, a csapatok hrom katolikus papot talltak a vrosban. Mindhrmukat kegyetlenl megknoztk, s mivel nem voltak hajlandk hitket megtagadni, kivgeztk ket. A hrom vrtant, Krsi Mrkot, Pongrcz Istvnt s a lengyel szlets Grodziecki Menyhrtet az egyhz felvette a szentek sorba. 1674-ben a hajdk elfogtk Csepellnyi Gyrgy fzri plbnost, a plos rend tagjt. Meztelenl a Tisza partjra vittk, s napokig hagytk, hogy a sznyogok vresre marjk a papot. Hatvannapi knzs utn a katonk lefejeztk. A budai pasa, rteslve Csepellnyi hsgrl katolikus hithez, „Isten embernek” nevezte a bartot, s megparancsolta mlt eltemettetst.
A vallsok kztti, erszakba torkoll vetlkeds a hdoltsgban csak ritkn fordult el. A trk ugyanis gondosan gyelt arra, hogy az ltala birtokolt terleteken bke honoljon. Az ott l katolikusok leginkbb a papok hinyra panaszkodtak. Elfordult, hogy egy-egy lelksz vagy szerzetes bemerszkedett a trkk uralta terletre, de letelepednik ritkn sikerlt (a Szegeden bntatlanul l ferencesek kivtelnek szmtottak). Sok helyen a pap szerept vilgi frfiak vettk t.
A vallsok kzti dz vita s gyllet a 1800-as vek elejig mindennapos volt Magyarorszgon. Az 1700-as vekben azonban mr csak kivtelesen fordult el, hogy brmelyik fl erszakhoz nylt volna. Mria Terzia korban megsznt a katolikus valls llami erltetse is. Az uralkodn a kivl kpzettsg veszprmi pspkt, Padnyi Br Mrtont tbb zben megintette, amikor az protestns templomokat adott t a katolikusoknak.
|