zenfal
FIGYELEM!!!! Sziasztok Pyrha
vagyok!!!! Ez egy irodalmi honlap ahol sok rdekessget megtallhatsz s mg
csak unatkozni se fogsz!! rezd jol magadat!!!Remlem sokszor visszafogsz
jnni, igrem nem bnod meg!!! HA brmi szrevteled van akkor ird meg
nyugodtan!!!Regisztrljatok, mert ugy sokkal knnyebbb!!Tovbb emailben
rtesitelek az esetleges ujjitsokrl igy egyszerbben szmon tudsz
tartani:) 5... 4... 3... 2... 1... na mgegyszer!!!!:)...
Levl
Egr
A sok hazugsg mg bntja lelkem, Eltrt minden, mit rgen reztem... A knz gytrelem s a megalztats, Az a sok hamis kp s valloms... lomban ltem, s hittem ez az lom szp, Mg nem tudtam, minden sszeomlott mr rg... A dolgok csak csendben mentek tnkre, De a gyors hatsa bennem l rkre, Minden egy perc alatt hullott darabjaira, S most csak lgy es hullik hamvaira... Egy gynyr lom, mi rmlomm vlt, Eltnt az is, ki mindig mellettem llt... bredsem jabb lom volt, De szvemben mr csend honolt, Megnyugvst talltam vgre Mellette, Kit szeretni fogok akkor is, ha az id eljr felette...
:)
Irodalmiassg!!!!
Elmlkedsek
Egy kis extra:)
♣ Hires irk letrajzai
Az g sejtelmes titkai
Ha rdekelnek :D
rdekessg nektek!!!
LELKEM EGY KNYV MELY MINDIG NYITVA! OLVASHATJA KI MELLETTE JR! OLVASSK IS MERT A SOK FORGATSBAN SSZE IS VAN SZAGGATVA MR!
A trtnelem mozzanatai
THE WORLD
Mese mzeum
~~hall a szerelemrt~~
Szerelem
Szabadsg szerelem!
Nem rti ezt az a sok ember,
Mi radt itt meg, mint a tenger?
Mirt remegtek vilgrendek?
Egy np kiltott. Aztn csend lett.
De most sokan krdik: mi trtnt?
Ki tett itt csontbl, hsbl trvnyt?
s krdik, egyre tbben krdik,
Hebegve, mert vgkpp nem rtik -
k, akik rksgbe kaptk -:
Ilyen nagy dolog a Szabadsg?
Az 1956-os forradalom esemnyei
1956
. 2006.07.19. 14:04
A rabsgban szenved nemzetek
A rabsgban szenved nemzetek
… A lengyel nemzet lazt most a szeretett fldjt fojtogat szovjet ign. A hsi magyar np pedig a Vrs Hadsereg pnclosainak hallt oszt tzvel szll szembe. Ezek a hazafiak magnl az letnl is tbbre becslik a szabadsgot. s minden a szabadsgot bkben lvez ember nneplyes ktelessge, hogy minden igazn hasznos eszkzt megragadjon, hogy ne hiba haljanak meg a szabadsgrt letket felldozk. Az Egyeslt llamok msokkal egytt e szellemben cselekedett ma, amikor az Egyeslt Nemzetek Biztonsgi Tancsa el vitte a magyar krdst.
…A szovjet imperializmus gyengesge mindinkbb nyilvnvalv vlik. Nem katonai gyengesg ez vagy anyagi erk hinya. Azrt gyenge, mert egy termszet ellen val nknyuralmat igyekszik letben tartani azzal, hogy elnyomja a vglegesen el nem fojthat emberi vgyakat s eltitkolja az igazsgot, amit vglegesen elrejteni nem lehet…
… A rabsgban snyld npek sohasem vonhatjk ktsgbe azt, hogy bennnk igaz s odaad bartra lelnek, aki osztozik vgyaikban. Tudniuk kell, hogy szmthatnak javainkra, amelyek segtenek tvszelni a gazdasgi talakuls veit. … Legfbb vgyunk, hogy ezek a npek, melyektl sajt nemzetnk fiainak oly jelents rsze szrmazik, visszakaphassk szuvern jogaikat s szabadon vlaszthassk meg kormnyaikat. …
J. F. Dulles: Beszd a dallasi Vilgpolitikai Tancs eltt - 1956. oktber 27.
Nagy Imre beszde 1956. otber 30.
Nagy Imre beszde
…A haznkban mind szlesebben kibontakoz forradalom, a demokratikus erk hatalmas megmozdulsa vlaszt el lltotta haznkat…
Az orszg letnek tovbbi demokratizlsa rdekben az egyprtrendszer megszntetsvel a kormnyzst az 1945-ben jjszletett koalcis prtok demokratikus egyttmkdsnek alapjaira helyezi. Ennek megfelelen a nemzeti kormnyon bell szkebb kabinetet ltest, amelynek tagjai: Nagy Imre, Tildy Zoltn , Kovcs Bla, Erdei Ferenc, Kdr Jnos , Losonczy Gza s a szocildemokrata prt ltal kijellt szemlyisg.
…A nemzeti kormny felhvja a szovjet csapatok parancsnoksgt, hogy azonnal kezdje meg a szovjet csapatok kivonst Budapest terletrl. Egyidejleg a nemzeti kormny kzli az orszg npvel, hogy a szovjet csapatoknak az orszg terletrl val kivonsra haladktalanul megkezdi a trgyalsokat a Szovjetuni kormnyval.
A nemzeti kormny nevben bejelentem, hogy a forradalom ltal ltrehozott demokratikus helyi nkormnyzati szerveket a nemzeti kormny elismeri, rjuk tmaszkodik s tmogatsukat kri.
(Elhangzott 1956. oktber 30-n 14 ra 30 perckor a rdiban)
A Szovjetuni nyilatkozata 1956. oktber 30.
A Szovjetuni kormnynak nyilatkozata 1956. oktber 30.
A Szovjet Szocialista Kztrsasgok Szvetsge klkapcsolatainak megingathatatlan alapja volt s maradt az sszes llamok bks egyms mellett lsnek, bartsgnak s egyttmkdsnek politikja. … A szocialista nemzetek nagy kzssghez tartoz orszgok, amelyeket a szocialista trsadalom felptsnek kzs eszmi s a proletr nemzetkzisg elvei egyestenek, klcsns kapcsolataikat csakis a teljes egyenjogsgnak, a terleti integrits tiszteletben tartsnak, az llami fggetlensgnek s szuverenitsnak, az egyms belgyeibe val be nem avatkozsnak elveire pthetik. … a Szovjetuninak a tbbi szocialista orszggal fenntartott klcsns viszonyban kvetkezetesen meg kell valstani a npek egyenjogsgnak lenini elveit. ..
A szovjet kormny ksz megvitatni a tbbi szocialista orszg kormnyval azokat az intzkedseket, amelyek biztostjk a szocialista orszgok gazdasgi kapcsolatainak tovbbi fejlesztst s erstst avgett, hogy kikszblje a gazdasgi kapcsolatokban a nemzeti szuverenits, a klcsns elnyk s az egyenjogsg elve megsrtsnek brmifle lehetsgeit. …
A szovjet kormny a szocialista orszgok klcsns biztonsgnak biztostsa cljbl ksz megvizsglni a Varsi Szerzdsben rszt vev tbbi szocialista orszgokkal az illet orszg terletn tartzkod szovjet csapatok krdst. …
A szovjet kormny szksgesnek tartja, hogy nyilatkozatot tegyen a magyarorszgi esemnyekrl. Az esemnyek azt mutatjk, hogy a magyar dolgozk… jogosan vetik fel azt a krdst, hogy a gazdasgi egyttmkds tern ki kel kszblni a meglev komoly hibkat, hogy tovbb kell fokozni a lakossg anyagi jltt, hogy harcolni kell az llamappartusban megmutatkoz brokratikus eltvelyeds ellen. … A szovjet kormny szem eltt tartva, hogy a szovjet alakulatok tovbbi magyarorszgi tartzkodsa rgyl szolglhat a helyzet fokozottabb kilesedsre, utastst adott a katonai parancsnoksgnak, hogy vonja ki a szovjet katonai alakulatokat Budapestrl, mihelyt ezt a magyar kormny jnak ltja.
(Megjelent: A "Jelcin-dosszi". Szovjet dokumentumok 1956-rl. Szerk.: Gl va, Hegeds B. Andrs. Budapest, 1993. 65-67. l.)
Magyarorszg kinyilvntja semlegessgt
Nagy Imre rdibeszde (1956. november 1. )
Magyarorszg npe!
A magyar nemzeti kormny a magyar np s a trtnelem eltti mly felelssgrzettl thatva, a magyar np milliinak osztatlan akaratt kifejezve kinyilvntja a Magyar Npkztrsasg semlegessgt. A magyar np, a fggetlensg s egyenjogsg alapjn az ENSZ alapokmnya szellemnek megfelelen igaz bartsgban kvn lni szomszdaival, a Szovjetunival s a vilg valamennyi npvel. Nemzeti forradalma vvmnyainak megszilrdtst s tovbbfejlesztst hajtja anlkl, hogy brmelyik hatalmi csoportosulshoz csatlakoznk.
A magyar np vszzados lma valsul meg ezzel. A forradalmi harc, melyet a magyar mlt s a jelen hsei vvtak, vgre gyzelemre vitte a szabadsg, a fggetlensg gyt! Ez a hsi kzdelem tette lehetv, hogy npnk llamkzi kapcsolataiban rvnyestse alapvet nemzeti rdekt, a semlegessget.
Felhvssal fordulunk szomszdainkhoz, a kzeli s tvoli orszgokhoz, hogy tartsk tiszteletben npnk megmsthatatlan elhatrozst. Most valban igaz az a sz, hogy npnk olyan egysges ebben az elhatrozsban, mint trtnelme sorn mg taln soha.
Magyarorszg dolgoz millii!
Vdjtek s erststek forradalmi elszntsggal, nfelldoz munkval, a rend megszilrdtsval haznkat, a szabad, fggetlen, demokratikus s semleges Magyarorszgot!
Kdr Jnos beszde 1956. november 1-jn
Kdr Jnos rdibeszde - 1956. november 1.
…Npnk dicssges felkelse lerzta a np s az orszg nyakrl a Rkosi-uralmat, kivvta a np szabadsgt s az orszg fggetlensgt , amely nlkl nincs, nem lehet szocializmus …
E slyos rkban azok a kommunistk, akik eddig is harcot vvtak a Rkosi-nknyuralommal, szmtalan igaz hazafi s szocialista hajnak megfelelen elhatroztk, hogy j prtot alaptanak.
Az j prt egyszer s mindenkorra szakt a mlt bneivel!
Vdi s vdeni fogja mindenkivel szemben nemzeti becsletnket, haznk fggetlensgt . …Vdi s vdeni fogja a Magyar Kztrsasg vvmnyait: a fldreformot , a gyrakat , a bankok , a bnyk kztulajdonba vtelt, npnk vitathatatlan szocilis s kulturlis eredmnyeit.
Vdi s vdeni fogja a demokrcia s a szocializmus gyt, amelynek megvalstst nem idegen pldk szolgai msolsval, hanem orszgunk gazdasgi s trtnelmi sajtsgainak megfelel mdon ... A prt lapot ad ki, melynek cme: Npszabadsg.
…Az j prt, az MSZMP rszt vllal a fggetlensg s a demokrcia megszilrdtsrt vvott harcbl, kzd npnk szocialista jvjrt. … Azzal fordulunk az jonnan alakul demokratikus prtokhoz, elssorban a msik munksprthoz , a Szocildemokrata Prthoz, hogy minden ervel, a kormnyzat megszilrdtsval kzdjk le a fenyeget ellenforradalom s a kls beavatkozs veszlyt. ... Nem akarunk tovbb fggsget! …
(Elhangzott 1956. november 1-jn 22 ra eltt a Szabad Kossuth Rdiban. Kzli: Npszabadsg, 1956. november 2.)
A forradalom falun
27-n Debrecenbl jtt ki a forradalmi bizottmnybl egy kldttsg, hogy alaktsuk meg mi is a forradalmi bizottmnyt. ...
A bizottsg tagjai ltalban parasztemberek voltak, kzpparasztok. Ht nem is volt ott igazn kulk , a Tardi volt egyedl kulk . ... A zme pedig parasztemberekbl llt. Mind ismert s tisztelt emberek voltak. Teht tnyleg megbecslt emberek, a trsadalmi elfogadottsguk megvolt. Elrendeltk, hogy adjk be a vadszfegyvereket...Akkor ezeket a vadszfegyvereket tltny nlkl kiadtuk a nemzetrknek, s azok cirkltak a faluban, hogy ne legyen semmi baj. Nem tudtuk, mit csinljunk. Felhvtuk a polgri bizottmnyt, telefon mr akkor volt, hogy mit kell tennnk, mi a mi feladatunk. ... Ht azt mondtk, hogy k nem tudnak semmit. ... Annyit azrt tettnk, hogy hatrozatot hoztunk, hogy a volt kulklaksokat zros hatridn bell adjk vissza. ... Korbban az egyik hzba bekltztt a kzsghza, azt tpakoltattuk a dolgozkkal abba a helyisgbe, amelyik nem magnlaks volt, hanem egy irodahelyisg volt korbban is. Akkor megjelent a tancstitkr, aki a szomszd kzsgben lakott, de az nagy kommunista volt. s nem engedtk, hogy az iratokat eltntesse vagy elvigyen valamit, teht arra vigyztunk.
A faluban bke, nyugalom volt. Hozattam petrleumot, mindenki megkapta a kett deciliter petrleumot, senki nem kaphatott tbbet, mint amennyi jrt. Semmi feszltsg nem volt. Semmi ellenlls nem volt sehol. Teht tmads vagy ms egyb. Megmaradt a rend.
(Ttrai Jnos tant visszaemlkezse a tiszagyulahzi esemnyekre)
Nagy Imre rdiszzata 1956. november 4.
Itt Nagy Imre beszl, a Magyar Npkztrsasg Minisztertancsnak elnke. Ma hajnalban a szovjet csapatok tmadst indtottak fvrosunk ellen azzal a nyilvnval szndkkal, hogy megdntsk a trvnyes magyar demokratikus kormnyt. Csapataink harcban llnak! A kormny a helyn van. Ezt kzlm az orszg npvel s a vilg kzvlemnyvel.
(Nagy Imre utols rdizenett 1956. november 4-n reggel 5 ra 20 perctl sugrozta a Parlamentben berendezett stdibl a Szabad Kossuth Rdi.)
Bib Istvn kiltvnya
Magyarok!
Nagy Imre miniszterelnk a hajnali szovjet trgyalskor a szovjet kvetsgre ment a trgyalsok folytatsra, s onnan visszatrni nem tudott. A reggel sszehvott minisztertancson a Parlament pletben tartzkod Tildy Zoltnon kvl mr csak B. Szab Istvn s Bib Istvn llamminiszter tudott megjelenni. Mikor a Parlamentet a szovjet csapatok krlfogtk, Tildy llamminiszter a vronts elkerlse vgett megllapodst kttt velk, mely szerint k megszlljk az pletet, a benne lev polgri szemlyek pedig szabadon tvozhatnak. , a megllapodshoz tartva magt, eltvozott. Az Orszggyls pletben egyedl alulrott Bib Istvn llamminiszter maradtam, mint az egyedl trvnyes magyar kormny egyetlen kpviselje.
Ebben a helyzetben a kvetkezket nyilatkozom:
Magyarorszgnak nincs szndkban szovjetellenes politikt folytatni, st teljes mrtkben benn akar lni a kelet-eurpai npek ama kzssgben, kik letket a szabadsg, igazsgossg s kizskmnyolsmentes trsadalom jegyben akarjk berendezni. A vilg szne eltt visszautastom azt a rgalmat is, miszerint a dicssges magyar forradalmat fasiszta vagy antiszemita kilengsek szennyeztk volna be. A harcban osztly- s felekezeti klnbsg nlkl rszt vett az egsz magyar np, s megrendt s csodlatos volt a felkelt np embersges, blcs s megklnbztetni ksz magatartsa, mellyel csupn a leigz idegen hatalom s a honi hhrklntmnyesek ellen fordult. A nhny napirenden volt utcai igazsgttelt, valamint konzervatv erknek minden fegyveres erszak nlkl val jelentkezst a kormny rvid ton megszntethette volna. Az az llts, hogy evgbl risi idegen hadsereget kell az orszgba behvni, illetleg visszahvni: komolytalan s cinikus. ppen ellenkezleg, e hadsereg jelenlte a nyugtalansg s a zavargsok legfbb forrsa.
A magyar npet felszltom, hogy a megszll hadsereget, vagy az ltala esetleg fellltott bbkormnyt trvnyes felssgnek ne tekintse, s vele szemben a passzv ellenlls sszes fegyvervel ljen - kivve azokat, melyek Budapest kzelltst s kzmveit rintenk. Fegyveres ellenllsra parancsot adni nincs mdomban: egy napja kapcsoldtam be a kormny munkjba, a katonai helyzetrl tjkoztatva nem vagyok, feleltlensg volna teht tlem a magyar ifjsg drga vrvel rendelkezni. Magyarorszg npe elg vrrel adzott, hogy megmutassa a vilgnak a szabadsghoz s igazsghoz val ragaszkodst. Most a vilg hatalmain van a sor, hogy megmutassk az ENSZ alapokmnyban foglalt elvek erejt s a vilg szabadsgszeret npeinek erejt. Krem a nagyhatalmak s az ENSZ blcs s btor dntst leigzott nemzetem rdekben.
Megllaptom egyttal, hogy Magyarorszg egyetlen trvnyes klfldi kpviselje s klkpviseleteinek trvnyes feje Kthly Anna llamminiszter.
Isten vja Magyarorszgot!
Budapest, 1956. november 4.
A Munks-Paraszt Forradalmi Kormny programja
A Magyar Forradalmi Munks-Paraszt Kormny felhvsa a magyar nphez 1956. november 4.
Magyarorszgon, november 4-n, az esemnyek a reakcis erk teljes veresghez vezettek. A reakci s az ellenforradalom tjt megtisztt Nagy Imre-kormny szthullott, s megsznt ltezni.
Feltrultak a forradalmr munksokon, kzleti szemlyisgeken, bks lakosokon a reakci ltal elkvetett garzdlkodsok s megtorlsok slyos kpei. …
Az illegalitsbl elkerlnek a rendszerhez, a szocializmus nagy gyhez h forradalmr munksok, kommunistk, kzleti szemlyisgek.
A npi Magyarorszg forradalmi kormnya felhv minden munkst, parasztot , rtelmisgit , egyetemistt, az ifjsgot, minden hazafit az orszgban, nyjtsanak szles kr tmogatst a kormnynak s intzmnyeinek, s mindenki a maga munkahelyn, a maga rhelyn lsson hozz ktelessgei teljestshez. …
A Magyar Forradalmi Munks-Paraszt Kormny programja
1. Nemzeti fggetlensgnk s orszgunk szuverenitsnak biztostsa.
2. Npi demokratikus s szocialista rendszernk megvdse minden tmads ellen. …
4. Szoros barti viszony megteremtse minden szocialista orszggal, a teljes egyenjogsg, a klcsns be nem avatkozs elve alapjn. …
6. A dolgozk - klnsen a munksosztly - letsznvonalnak gyors s jelentkeny emelse. …
10. A mezgazdasgi termels fejlesztse, a ktelez beszolgltatsok megszntetse, az egyni dolgoz parasztok megsegtse. A kormny hatrozottan felszmol minden trvnysrtst, melyet a szvetkezeti mozgalom s a tagosts terletn elkvettek.
12. Tmogatja a kisipart s a kiskereskedelmet.
A magyar kormny a rend s a nyugalom helyrelltsa utn trgyalsokat kezd a szovjet kormnnyal s a Varsi Szerzds ms rsztvevivel a szovjet csapatok Magyarorszg terletrl val kivonsrl.
Szolnok, 1956. november 4.