pyrha-poeta
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hah
Legyen ez a kezdõlapod
 
zenfal
FIGYELEM!!!!

Sziasztok Pyrha vagyok!!!!
Ez egy irodalmi honlap ahol sok rdekessget megtallhatsz s mg csak unatkozni se fogsz!!
rezd jol magadat!!!Remlem sokszor visszafogsz jnni, igrem nem bnod meg!!! HA brmi szrevteled van akkor ird meg nyugodtan!!!Regisztrljatok, mert ugy sokkal knnyebbb!!Tovbb emailben rtesitelek az esetleges ujjitsokrl igy egyszerbben szmon tudsz tartani:)
5...
4...
3...
2...
1...
na mgegyszer!!!!:)...
 
Levl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Egr

A sok hazugsg mg bntja lelkem,
Eltrt minden, mit rgen reztem...
A knz gytrelem s a megalztats,
Az a sok hamis kp s valloms...
lomban ltem, s hittem ez az lom szp,
Mg nem tudtam, minden sszeomlott mr rg...
A dolgok csak csendben mentek tnkre,
De a gyors hatsa bennem l rkre,
Minden egy perc alatt hullott darabjaira,
S most csak lgy es hullik hamvaira...
Egy gynyr lom, mi rmlomm vlt,
Eltnt az is, ki mindig mellettem llt...
bredsem jabb lom volt,
De szvemben mr csend honolt,
Megnyugvst talltam vgre Mellette,
Kit szeretni fogok akkor is, ha az id eljr felette...

 
:)
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Irodalmiassg!!!!
 
nnep lesz megint

NE GONDOLD HOGY AMI NEKED NEHEZEDRE ESIK AZ EMBERILEG LEHETETLEN.INKBB UGY FOGD FEL HOGY AMI EMBERILEG LEHETSGES S MEGSZOKOTT AZT TE IS ELRHETED!!

(MARCUS AURELIUS)

 
Elmlkedsek
 
Egy kis extra:)
 
♣ Hires irk letrajzai
 
Az g sejtelmes titkai
 
Ha rdekelnek :D
 
rdekessg nektek!!!

LELKEM EGY KNYV MELY MINDIG NYITVA! OLVASHATJA KI MELLETTE JR! OLVASSK IS MERT A SOK FORGATSBAN SSZE IS VAN SZAGGATVA MR!

 
A trtnelem mozzanatai
 
THE WORLD
 
Mese mzeum
 
~~hall a szerelemrt~~
 
Szerelem
 
Szabadsg szerelem!

Nem rti ezt az a sok ember,

Mi radt itt meg, mint a tenger?

Mirt remegtek vilgrendek?

Egy np kiltott. Aztn csend lett.

De most sokan krdik: mi trtnt?

Ki tett itt csontbl, hsbl trvnyt?

s krdik, egyre tbben krdik,

Hebegve, mert vgkpp nem rtik -

k, akik rksgbe kaptk -:

Ilyen nagy dolog a Szabadsg?

 

 
Bartk Bla
Bartk Bla : Bartk Bla

Bartk Bla

a.  2006.07.10. 17:31

..

Gyermekkora

Bartk Bla rettsgi tabls kpe
Nagyt
Bartk Bla rettsgi tabls kpe

Bartk Bla 1881. mrcius 25-n szletett, Nagyszentmiklson (jelenleg Snnicolau Mare), Torontl megyben.

Apja rvn magyar skkel brt, nagyapja, Bartk Jnos telepedett le Nagyszentmiklson, ahol a helyi fldmvesiskola igazgatja volt. Az igazgati llsban kvette t fia, id. Bartk Bla is. Voit Paula, a zeneszerz desanyja nmet szrmazsa ellenre magyar szellemben nevelte gyermekeit. Tanti oklevelet szerzett, s a nagyszentmiklsi iskolban tantott. Kt gyermekk szletett: Bla 1881-ben, Erzsbet (Elza) 1885-ben.

Bartk Bla gyermekkornak kt jellemz vonsa volt: visszahzd termszete s zenei rdekldse. Hromhnapos korban egy fertzst kapott, melynek kitseit t vig viselte, s ez nagyban befolysolta visszahzd termszetnek kialakulst. Mindekzben a zene irnti rdekldse feltnv vlt. Alig egyvesen mr jelezte, mely zenket szereti, melyeket nem (beszlni mg nem tudott ekkor), hromvesen bonyolult ritmuskpleteket dobolt, egy vre r (magtl) kzel negyven dallamot le tudott jtszani a zongorn, egy ujjal. tdik szletsnapjn, sajt krsre, anyja zongoraleckket kezdett adni neki (1886). J tempban haladt e tanulmnyokkal, m az egsz csald letre nzve vltozst hozott id. Bartk Bla halla (1888). Az addigi kiegyenslyozott csaldi let felborult, venknti kltzs kvetkezett: Nagyszentmikls utn Nagyszls, Nagyvrad, Pozsony, Beszterce, majd jra, ezttal mr vgleg Pozsony. Az lland mozgs s vltozs Bartk zenei fejldsre nem hatott kedvezen, ltalban nem voltak kpessgeinek megfelel tanrai, vagy nem ismertk fel kpessgeit s rossz jegyekkel minstettk t. Ennek ellenre egy id utn mr darabokat is komponlt, ltalban tncdarabokat.

Pozsonyban azutn Erkel Lszl kezei alatt mr komolyabb fejlds kvetkezett, Chopin, Liszt mvei, valamint Bach Wohltemperiertes Klavierja is repertorjra kerlt. Egyms utn ismerte meg a zeneirodalom klasszikusait, partitrkat vett s jtszott, s hallatlan inspircit jelentett szmra Dohnnyi Ern pozsonyi emlke – Dohnnyi Bartk rkezsekor ment Pestre a Zeneakadmira tanulni. volt az els, aki Bartk kpessgeihez mrhet, vagyis konkurens volt. t kvette akkor is, amikor nem Bcsbe, hanem Pestre utazott, a Zeneakadmin tanulni.

Bartk 1890 krl kezdte els zongoradarabjait komponlni.

Fiatalkora, zeneszerzi plyjnak indulsa

Bartk Bla szobra a szegedi Pantheonban
Nagyt
Bartk Bla szobra a szegedi Pantheonban

1899-ban sikeres felvtelit tett a pesti Zeneakadmira, 1901-tl a Zeneakadmia zongora (tanra: Thomn Istvn) s zeneszerzs (tanra: Koessler Jnos) szakt egytt vgezte. Amg zongoristakarrierje felfel velt, zeneszerzknt sokig stagnlt, s csak Richard Strauss zenje hatott r igazn (pl. az Imgyen szla Zarathustra 1902-es budapesti bemutatja). Ekkor zongoristaknt mr egyre inkbb a ksbbi Bartk jelent meg Eurpa hangversenytermeiben koncertezve (Berlintl Bcsig), zeneszerzi nje mg csak alakult; mveiben egyre inkbb az autochton magyar hagyomnyt kereste s prblta tvzni az eurpai tradcikkal. 1903-ban Dohnnyitl zongorarkat vett; ekkor szlettek meg ers nemzeti jelleggel br (n. „nacionalista”) mvei, tbbek kztt a Kossuth-szimfnia. Alkoti plyja azonban akadozott. 1904 nyarn Gerlicepusztn pihent, ahol elszr tallkozott a magyar parasztzenvel. Ott-tartzkodsa alatt kezdte fokozatosan felfedezni a klnbsgeket a paraszti npzene s az ltala mindaddig npdalnak hitt npies mdal kztt.

1905-tl kezdve egyre tbb idt szentelt a npzenei gyjtseknek, az akkori technika lehetsgeit kihasznlva fonogrffal jrta a falvakat, s e gyjtseit egyre tudatosabb tudomnyos rszletessggel dolgozta fel.

1906-ban a Kodly Zoltnnal kzsen rt Magyar npdalok – nekhangra s zongorra, hsz feldolgozst magba foglal mvvel j alkoti korszaka kezddtt el. Ugyanekkor kezddtt el tudsi munkja. Eleinte a magyar, majd a krnyez npek zenjt is gyjttte, s csakhamar zenjben is megjelentek ezek a motvumok. 1918-ig mintegy 3500 romn, 3200 szlovk dallamot jegyzett le, idkzben a Zeneakadmia zongoratanrv neveztk ki, egykori tanra utdjul.

1907 janurjtl zongoratanr a Zeneakadmin. 1908-ban jelentek meg els, nagyobb llegzet mvei: I. vonsngyes, 14 bagatell.

Ebben az idszakban vette el els felesgt, Ziegler Mrtt (1909-ben), s szletett meg kzs fiuk, ifj. Bartk Bla (1910-ben).

Zeneszerzi munkjt ekkor mg a kznsg s a kritikusok rszrl ers elutasts jellemezte. 1911-es operjt, a Kkszakll herceg vrt nem is mutatattk be. Az ersen individualista, disszonns hangzsok, melyek mgtt egyre erteljesebb parasztzenei hatsok is hallhatak, mveinek egyre jellegzetesebb stlust adtak. Kudarcaiban Kodly llt mell, m az ltaluk letre hvott j Magyar Zeneegyeslet – tmogatk hjn – kptelen volt fennmaradni. Az I. vilghbor kitrstl fogva lehangolta Bartkot, magnleti krzisei mellett ez is jabb s jabb vlsgkorszakokba sodorta, mvei egyre radiklisabb hangvtelek lettek, az 1918 s 1923 kztti alkotsai mr a szabad tizenktfoksghoz (dodekafnia) s az expresszionista kifejezsmdhoz kzeltettek.

1913-ra tehet els, „egzotikusabb gyjtse”: Biskra, szak-Afrika. 1915-ben megtrt hrom vi hallgatsa: jra komponlt – fleg romn npzenei ihletsre. 1916-ban keletkezett A fbl faragott kirlyfi, ill. a II. vonsngyes.

Els nagyobb sikereit – mint zeneszerz – is ekkor aratta: 1917. mjus 12-n a A fbl faragott kirlyfit, r egy vre, 1918. mjus 24-n a Kkszakll herceg vrt mutatjk be az operban.

Kt hbor kzt

A trtnelmi esemnyek folyamatosan hatssal voltak Bartk letre. Mind az els vilghbor kitrse, majd Magyarorszg veresge, mind a Tancskztrsasg is megjelent az alkot s mvsz Bartk mindennapjaiban; a Tancskztrsasg idejn a zenszek direktriumaiban vett rszt, de hamarosan visszavonult. A csodlatos mandarin befejezse erre az idszakra tehet. 1920 elejn kivndorlsi terveket fontolgatott, de vgl a marads mellett dnttt. 1921-ben rta meg A magyar npdalrl cm monogrfijt. A hszas vek elejtl jra srn koncertezett, negyvenedik szletsnapja alkalmbl a nemzetkzi szaksajt is rszletesen foglalkozott vele, 1923-ban pedig Budapest egyestsnek tvenedik vforduljra a vros darabot rendelt tle: megszletett a Tncszvit. Klfldi koncertjein tbbek kztt megismerkedett Igor Stravinskyvel, Maurice Ravellel s Karol Szymanowskival is, valamint egyre tbbszr jelent meg a sznpadon sajt mveivel. Anglia, Hollandia s elssorban Nmetorszg voltak utazsainak legfbb llomsai, de a hszas vek vgn elbb az Egyeslt llamokba, majd a Szovjetuniba is eljutott.

Bartk emlktbla Bajn
Nagyt
Bartk emlktbla Bajn

1923-ban szinte egyik naprl a msikra elvlt Ziegler Mrttl, majd nem sokkal ksbb elvette egyik tantvnyt, Psztory Edithet felesgl. Fiuk, Bartk Pter, 1924-ben szletett.

1925-ben jabb szerzi csend; koncertek Prgban, Itliban.

1926 nyartl j, igen aktv alkoti korszaka kvetkezett, rendkvl sok zongoradarabja szletett ez id tjt. (1. zongoraverseny, Szabadban, stb.), zenjnek egyik rendez elve jra az egyre ersebb tonalits, melyet npi hangsorok hasznlatval s kromatikuss ttelvel egsztett ki. Ritmikja motorikusabb vlt, mveinek polifon jellege ersdtt, az thangszerek szerepe megntt, s feltnt egy ksbb meghatroz forma: a hd forma, mely egy ttteles m kzps ttelt magknt, tovbbi tteleit prhuzamos hdelemekknt kezeli. Tovbbi f mvei ebbl a korszakbl: 1927: III. vonsngyes, 1928: IV. vonsngyes, kzben koncertezett Amerikban, ill. 1929-ben a Szovjetuniban, mialatt a Hsz magyar npdalt komponlta. 1931-ben, a 2. zongoraversennyel zrult le ez az alkoti korszak.

1932-ben a kairi arab zenei kongresszuson vett rszt, ahol zent is gyjttt. A Mikrokozmosz tervrl ekkor beszlt elszr. 1934-ben megkomponlta az V. vonsngyest Mindekzben folyamatosan rendezte a hbor eltt gyjttt npzenei anyagait. Munkjt 1935-tl mr mint a Magyar Tudomnyos Akadmia tagja vgezhette. Zenjben mind a magyar, mind a krnyez npek npzenje jelen volt, sokszor programmatikusan is, gy kszlt el a Cantata Profana is, els (s vgl egyetlen) rszeknt egy nagyszabs ciklusnak, mely e npek zenit s kultrjt mutatta volna be.

Ezzel egy idben ersdtt fel jra tudomnyos munkssga, publicisztikai tevkenysge, eladsokat tartott Eurpa szmos nagyvrosban (pl. Frankfurt, Bcs, Stockholm, Hga, Budapest), rsai jelentek meg jelents szaklapokban. Zeneszerzknt mr csak megrendelsre dolgozott. Tudomnyos munkjaknt 1940-ig az MTA 13 000 ttelbl ll teljes magyar anyagt jrahallgatta, revidelta, s elksztette a magyar npzenei gyjtemny kiadst, munkja nyomn kszltek magyar npzenei lemezfelvtelek.

1936 fontos v a plyjban, mondhatni annak cscsa: ekkor vlik vglegesen az MTA tagjv, novemberben Trkorszgban jr, ahol hangversenyeket, ill. eladsokat tart, mintt gyjt. Ebben az vben rja Zene hros hangszerekre, tkre s cselesztra c. mvt, 1937-ben a Szonta kt zongorra s thangszerekre c. opuszt.

1934 utn rott mveire ers klasszicizld hangvtel volt jellemz. Mvszete egyre tisztult, s kerlt kzel egy idelis emberi-erklcsi-racionlis rendhez, mely kora vilgval szemben llt. Zenjben egyre gyakrabban kapcsoldott egybe a klasszikusok hagyomnya s a paraszti npzene, hd-szer, tkrelv szerinti mvei ppgy szlettek ekkor, mint klasszikus szontaforma szerintiek. Mvszetnek ezt az irnyt „zsenilis egyszersg”-nek nevezte el, a Divertimento e korszak sszefoglalsnak is tekinthet. A Svjcban rott m Bartk utols letszakasznak bevezetse.

1938Anschluss. Az emigrci gondolata jra felmerlt Bartkban, ezrt kziratait Svjcba menektette, ill. kilpett az osztrk zeneszerzi egyesletbl. A Kontrasztok, ill. a II. hegedverseny ebbl az vbl szrmazik. 1939-ben rta a Divertimento-t Paul Sachernak, ill. a VI. vonsngyest.

Emigrci s utols vei

1938-tl kezdden, a nemzetiszocializmus eurpai s magyar felersdsvel prhuzamosan ersdtt fel benne ismt a kivndorls gondolata. 1939 decemberben meghalt desanyja, akivel mindaddig nagyon szoros kapcsolatban volt, gy 1940 tavaszn, amerikai hangvesenykrtjn vgleg elhatrozta, hogy emigrl. Oktber 8-n Ferencsik Jnossal lpett fel utoljra Budapesten, ngy nappal ksbb elutazott. Oktber 20-n Lisszabonban hajra szllt, s vgleg emigrlt.

Mveinek kziratt mg 1939-ben Svjcba menektette.

A zeneszerz szobra az jbudai Bartk Bla ton, a Feneketlen-tnl
Nagyt
A zeneszerz szobra az jbudai Bartk Bla ton, a Feneketlen-tnl

Amerikban fknt a tudomnyos munkit prblta vgezni (dlszlv s indin npzene rendezgetsvel foglalkozott). Anyagi helyzete folyamatos munkavgzsre knyszertette, koncertezni csak ritkn tudott. 1941 mrciusban, a Columbia Egyetemen dlszlv npzenrl tartott eladst, nem sokkal ksbb az egyetem dszdoktorv avatta. 1943-ban a Harvard Egyetemen tartott eladssorozatot az j magyar zene krdseirl, de hrom alkalom utn egszsgi llapota sszeomlott. 1942. prilisa ta kzdtt leukmijval, krhzi kezelsnek kltsgeit az amerikai zeneszerzegyeslet fizette.

1942-ben Pter fia is kijutott az Egyeslt llamokba, majd besoroztk a U. S. Navy-ba (Egyeslt llamok Haditengerszete), ahol a Panama csatornnl kellett szolglatot teljestenie. Bla fia felesgvel egytt Magyarorszgon maradt, hasonlan cselekedett els felesge (elvlsuk utn is igen j kapcsolatot poltak), ill. bartja, Kodly Zoltn.

1943 mjusban, beteggyn, Serge Koussevitzkytl j zenekari m megrsra kapott megrendelst. Utols alkoti korszaknak els darabjaknt nhny hnap alatt megrta a Concertt. Egszsgi llapota lassan javult, j mvek szlettek, de a Columbia Egyetem ajnlatt munkja jrafelvtelre mr nem vllalta el. A nyarat Saranac Lakeen tlttte, itt tallkozott Yehudi Menuhinnal, aki a Szonta szl hegedre c. kompozcit rendelte tle.

1945 nyarn hrom j mvet tervezett: a 3. zongoraverseny a hangszerels utols 17 teme kivtelvel elkszlt, a Brcsaverseny csak vzlataiban, a 7. vonsngyes egyltaln nem. A befejezetlen rszeket vgl is ksbb tantvnya, Serly Tibor fejezte be.

Hosszas betegeskeds utn 1945. szeptember 26-n hunyt el. Temetsn, amely a hartsdalei Ferncliff Cemeteryben zajlott, mindsszesen tz ember vett rszt: felesge, Pter fia, Dr. Btor nev gyvdje s neje, Serly Tibor s felesge, Paul Henry Lang zenetuds, Kecskemti Pl s felesge, akik ugyanabban a hzban laktak, mint Bartk, s vgl, de nem utolssorban Sndor Gyrgy.

Fldi maradvnyait 1988-ban orszgos mdiafigyelem kzepette hoztk haza, s helyeztk rk nyugalomra Budapesten, a Farkasrti temetben.

 
Soha nem ks
 
Hogy ezt is tudjuk...:)
 
Men
 
Olvasd!! megri!!!
 
Kedveskeds
 
Nem is rossz!!
Induls: 2006-04-13
 
Novellk
 
Butasgok!!!!:)
 
Versek(hosszabbak)
 
Alkalmi idzetek
 
Trvnyek!!!
 
Versek(rvidebbek)
 
Vlaszoljatok!
Milyen az oldal(design s tartalom):

Nekem nem tetszik! (2 / 4%)
Elmegy de elg gz! (2 / 4%)
Trhet, ltszik igyekeztl! (0 / 0%)
Nekem tetszik! (13 / 28%)
Szerintem kivll!! (30 / 64%)

Szavazatok szma: 47

Ltrehozs idpontja:
2006-05-08 10:24:37

Szavazs lezrva:
2006-12-02 11:49:20


Lezrt szavazsok
 
Ezt figyzd!!!
 
Viccek
 
Csiilagjegyek :))
 
Kedvenceim s ismerseim
 
Tollamat rgtam
 
***The school***
 
Ms gondolatai avagy idzznk
 
...egy bart alkotta...
 
*A HT GONDOLATA*

"Fiatal vagyok a hallhoz, de tl ks, hogy ljek,
gyenge vagyok, hogy gylljek, elg btor ahhoz, hogy fljek.
Brtn a test, de ha mgis szabadon szllhat a llek
n inkbb meghalok, mint hogy lmok nlkl ljek"

 
Angyali zenet
 

Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!