Energiatermels a csillagokban
. 2006.07.03. 13:51
ki hitte volna!!!Olvasd el megri!!!
Energiatermels a csillagokban
A csillagok olyan gitestek, melyek belsejben sajt tmegkbõl kifolylag akkora nyoms s hõmrsklet uralkodik, hogy ott a krlmnyek kedveznek a termonukleris reakcik lezajlsnak. A Vilgegyetemben a lthat anyag nagyrsze csillagok formjban van jelen. A fzis reakcik sorn a csillagok belsejben egyre nehezeb atommagok plnek fel energia felszabadulsa mellett - ez tpllja az objektum sugrzst. A "Csillagok keletkezse" cmû fejezetben vgigkvethetõ, milyen folyamatok rvn jnnek ltre a csillagok. A kialakulsuknl sszehzd s forrsod felhõ idõvel olyan energiatermelssel fog rendelkezni, amelynek rvn egyenslyi llapotba jut. letnek nagyrszt, kzel 90%-t ilyen egyenslyi llapotban tlti minden csillag, ezalatt hidrogn atommagokbl helium atommagokat pt fel, ezt nevezik fõsorozati llapotnak. Ennek a szakasznak a hossza a csillag tmegtõl fgg: minl nagyobb a tmege, annl magasabb hõmrsklet uralkodik centrumban s annl gyorsabban fogyasztja zemanyagt. A 10 naptmegû csillagok lettartama pldul nhnyszor 10-100 milli v, Napunk kb. 10 millird v, a 0,5 naptmegû csillagok akr 20-30 millird vig is lhetnek.
A csillag belsejre klsõ rtegei hatalmas nyomssal nehezednek. A nagy nyoms s hõmrsklet kvetkeztben az anyag szabad elektronok s atommagok keverkre bomlik, ionizlt llapotba kerl, ezt nevezzk plazmnak. Az atommagok a heves hõmozgs kvetkeztben nagysebessggel tkznek egymsnak, s idõnknt sszetapadnak: fzis reakcikat hoznak ltre. Ehhez rendkvl heves hõmozgs, azaz rendkvl magas hõmrsklet kell, ezrt csak a csillag kzponti tartomnyban, a magban zajlanak. A csillagokban is, mint a Vilgegyetemben mindenhol a hidrogn a leggyakoribb elem, gy letk legnagyobb rszben hydrogen atommagokbl hlium atommagokat ptenek fel. A folyamat sorn ngy proton (azaz ngy hidrogn atommag) hoz ltre kt protonbl s kt neutronbl ll hlium atommagot. A reakci lnyege, hogy a ngy alkotrsz tmege kln-kln nagyobb, mint a keletkezett atommag teljes tmege. A kettõ kztti klnbsg a tmegdefektus, a ktsi energia - ez az ami a fzi sorn felszabadul. (Amennyiben visszafel akarjuk jtszani a reakcit, s alkotira szeretnnk sztvlasztani a hlium atommagot, energit kell befektetnnk - amennyit az egyests sorn kaptunk - ez pedig megnveli az egyes rszecskk reakci utni tmegt.)
4 db H atommag tmege kln-kln: 6,694x10-24 g
1 db He atommag tmege: 6,645x10-24 g
Klnbsg: 4,82x10-26 g
Tmegdefektus: 0,7%
Az eredeti tmeg 0,7%-a szabadul fel energia formjban, ez a csillag sugrzsnak forrsa. Tbbfle energiatermelõ folyamat jtszdik le a fõsorozati csillagok belsejben, ezek kzl a kt legfontosabbat ismertetjk az albbiakban.
Proton-proton reakci: Ebben a folyamatban elsõ lpsknt kt proton kapcsoldik ssze, amihez 10-13 cm-re kell meg kzeltenik egymst - a nukleonokat sszetart magerõ ugyanis ilyen tvolsgban kpes legyõzni a kt azonos tltsû proton kztt fennll elektromgneses tasztst.
A protonok tkzse a taszts miatt ltalban rugalmas, csak nagyon ritkn kerlnek annyira kzel egymshoz, hogy sszetapadjanak. (Mivel a csillag belsejben hatalmas mennyisgû anyag tallhat, egyetlen msodperc alatt is rendkvl sok sszekapcsolds jn ltre.) Ilyenkor egy deutriummag keletkezik, az egyik proton ugyanis egy pozitron s egy neutrn kibocstsa kzben neutronn alakul. Az eltvoz pozitron egyesl egy elektronnal s elektromgneses sugrzs keletkezik. A kvetkezõ lpsben a deutriummag egy harmadik protonnal tallkozik, amelyet magba pt, s He3 izotpot hoz ltre elektromgneses sugrzs kibocstsa kzben. Ezutn ltalban egy maghoz hasonl He3 izotppal lp klcsnhatsba, s egy ngyes tmegszm hliummag jn ltre, kt proton felszabadulsval. Egy hliummag keletkezse sorn 4,1x10-5 erg (26,2 MeV) energival lesz gazdagabb a csillag. (Az energia egy rszt a neutrnk elviszik.)
Szn-nitrogn ciklus: Ennek sorn ugyancsak hlium atommagok keletkeznek de szn s nitrogn kataliztor kzremûkdsvel. Egy C12 mag s egy proton tkzsekor elektromgneses sugrzs keletkezik, s egy N13 atommag jn ltre. Ez azonban nem stabil, s egy positron valamint egy neutrn kibocstsval C13 izotpp alakul. A positron elektronnal tallkozva sugrzs formjban megsemmisl. A C13 mag egy protonnal val tkzs utn N14 magg alakul elektromgneses sugrzs kibocstsa kzben. A nitrognmag egy tovbbi protonnal tkzve instabil O15 magg alakul, ismt elektromgneses sugrzs kibocstsval. Ezutn az O15 mag N15 magra, s egy pozitronra valamint egy neutrnra esik szt. Majd az N15 mag protonnal tallkozik s C12 mag, valamint He4 keletkezik belõle. A neutrnk energijnak figyelembevtele nlkl 4x10-5 erg (25 MeV) energia szabadul fel egy hlium atommag kialakulsa sorn.
A fõsorozati csillagokban mindkt reakci folyik. Az, hogy a kettõ kzl melyik zajlik le nagyobb szmban, a csillagban uralkod hõmrsklettõl fgg - ez pedig a csillag tmegtõl. A kisebb tmegû csillagokban a proton-proton reakci rvn, a nagyobb tmegûekben a szn-nitrogn ciklus ltal szabadul fel tbb energia. Kzponti csillagunk belsejben 14-15 milli fok uralkodik, gy itt a proton-proton reakci dominl, azonban a Napnl nem sokkal nagyobb tmegû gitesteknl mr a szn-nitrogn ciklus veszi t a fõszerepet.
A csillag a fõsorozaton stabil llapotban, mechanikai s termikus egyenslyban van. A csillag belsejben uralkod nyoms a gznyomsbl s a sugrnyomsbl (a sugrzs formjban felszabadul energibl) tevõdik ssze. Az esetleges tl nagy energiafelszabaduls kinyomja a klsõ rtegeket, megnveli a mag trfogatt. Ennek kvetkeztben cskken a fzis reakcik szma s gy a belsõ nyoms is, ekkor sszbb hzdik a csillag. A folyamat egyenslyban tartja az gitestet, ezrt a csillagok nszablyoz termonukleris reaktoroknak is tekinthetõk. A csillag anyaga termikus egyenslyban is van. A belsejben felszabadul energinak egyenlõnek kell lennie a vilgûrbe kisugrzott energival, s nem lehetnek benne olyan tartomnyok, amelyek llandan melegednnek vagy hûlnnek.
|