Csokonai Vitz Mihly
P. 2006.07.03. 11:41
CSOKONAI VITZ MIHLY
(1773-1805)
A debreceni vilg messze volt a pest-budai vilgtl. A klvinista cvisek a trk idkben olyan sajtos fggetlensget valstottak meg a maguk szmra a magyar kirly, az erdlyi fejedelem s a szultn kztt, hogy nmi kis tlzssal vrosi kztrsasgnak is tekinthetjk gy msfl vszzadon t Debrecent. Ebbl az nllsgbl mg sok minden megmaradt a XVIII. szzadra is: itt elrehaladottabb volt a polgrosods, mint az orszg nagy rszben; Bcstl is tvol ltek; itt - ritka kivtelknt - volt magyar nyelv polgrsg, amikor elrkezett a felvilgosods hre s szelleme. Debrecen ellentmondsosan vlaszolt r. A cvisek kemny vallsossga, a gazdag polgr flelme minden vltozstl, a klvinizmus szkkebl puritanizmusa. amely mg a sznhzat is rtalmas hisgnak tartja - ezek visszahz erk voltak. Viszont a polgri rdek a tudomnyok fejldsre dvs iskolakultuszt fejlesztett: a mvelt elmk fogkonysga a halad eszmkre, a dikok jat akarsa s magnak a vrosi polgrnak termszetes antifeudalizmusa j talaj volt az j kulturlis ignyekre. A mltn nagy hr debreceni Kollgiumban a szinte mess hr Hatvani professzor mr a hatvanas vekben a kor sznvonaln ll fizikt tant, nem sokkal ksbb Budai zsais professzor mr a felvilgosods szellemben - meglep tjkozottsggal - oktat trtnelmet, s r kitn tanknyveket a vilgtrtnelembl is, a magyar trtnelembl is. Linn akkori legmodernebb termszetrajzra tudsok egsz nemzedke eskszik. Diszegi Smuel, Fldi Jnos, Fazekas Mihly egymst is tantva teremti meg a magyar nyelv llattant s nvnytant. E termszettudsok kzl Fldi is, Fazekas is egyben klt. Fldi egyszerre orvos, a verstan tudsa, otthona az j debreceni kltszet kzppontja; Fazekas idvel a Ldas Matyi kltje lesz. Ebben a krben n fel a felvilgosodsbl tpllkoz, majd a Martinovics-kor utn j utak fel tjkozd magyar irodalom legnagyobb lrikus kltje: Csokonai Vitz Mihly.
Egsz lete harmincegy esztend: 1773. november 17-tl 1805. janur 28-ig. E rvid id alatt olyan gazdag, sokszn s maradand letmvet hagyott htra, hogy Vrsmartyig, Aranyig s Petfiig sincs prja.
A Kollgium dikjaknt kezd verselni, s mr kamaszkorban tudomsul vett klt. Szomjazza a tudst, s szomjsghoz plds kitartsa s rendkvli memrija van. Mire elvgzi az iskolt, latinul, grgl, nmetl, franciul s olaszul tud, jrtas kora irodalmban, filozfijban, s tjkozott a termszettudomnyokban. Egyszerre ragadja el a felvilgosods halad szelleme, a rokok kltszet kecsessge, az kori latin s a XVII. szzadbeli francia klasszikusok ptosza. Ilyen mveltsggel s irodalmi megalapozottsggal fogadja magba a npkltszet hatst. s kzben dikosan vidm rk trflkoz, letet szeret, nyughatatlan, mindent prbl. Hamarosan kifejezje lesz az j, a polgrosods fel nz halad szellemnek. Mr az otthon is errefel irnytotta: apai nagyapja reformtus prdiktor, apja felcser, vagyis sebszorvos, aki korai hallig maga is tollforgat tudsfle, orvostudomnyi s trtnelmi szakknyvek kziratait hagyta htra. A klt anyja cviscsald lenya. Mvelt polgrok voltak a feudlis Magyarorszg legpolgribb vrosban.
A fiatal klt rendkvli tehetsgre hamar felfigyelt Fldi Jnos, verstanra oktatta, s hamarosan Csokonai lett Fldi krnek nemcsak legjelentkenyebb alakja, de legjobb verselje s legjobb elmleti versszakrtje is. Azta elmondhatjuk, hogy az egsz magyar kltszet egyik legjobb verselje. Bravrosan kezeli a versformkat, s dallamosabb tette a magyar nyelvet, mint brki mindaddig. A formkkal is szntelenl ksrletezett, jabb nyelvzenei lehetsgeket keresett s tallt. Egszen Jzsef Attilig nincs kltnk, aki oly sok versformval lt volna, mint Csokonai.
Fldi utn az irodalom j jelensgeire oly rzkeny Kazinczy fedezi fel. Kazinczy prtfogsval belekapcsoldik a felvilgosods orszgos jelentsg kltszetbe. Versei eddig csak kziratban terjedtek, de most mr nhny megjelenik Krmn folyiratban, az Urniban. Eszmevilga is a felvilgosods halad szndkait fejezi ki. De mr megszlal kecses-dallamos szerelmi kltszete. Tlzs nlkl llthatjuk, hogy a vilgirodalom legnagyobb szerelmi klti kz tartozik, rangja semmivel sem kisebb, mint Catullus, Petrarc vagy Baudelaire-. Els szerelmnek s ihletjnek regnye mg mlt megrsra vr. Mesternek, Fldinek ifj felesgbe, Juliskba szerelmes, s nem is remnytelenl. A ragyog s htlen asszony keservess tette Fldi Jnos magnlett. s klns tragdia az, amikor mester s nla sokkalta nagyobb tantvny vlik szerelmi vetlytrss.
A Juliskhoz rt versek ksbb a Lillhoz rt dalok ktetben jelentek meg, s az olvas hajland gy tekinteni, mintha valamennyi a hres ksbbi szerelemhez szlna.
Csokonai elbb a Kollgium tantvnya volt, majd ugyanott lesz tanr. Kitn, kort meghalad pedaggus volt. j mdszerei, fleg a szemlyes foglalkozs a dikokkal, ellenszenvet is vlt ki idsebb tanrtrsaibl, de a Martinovics-mozgalomig mgis zavartalanul tanthat, rhatja verseit, kszlhet nagyobb mveire. Erre az idre esnek els sznjtkai is, kztk a kitn szatirikus vgjtk, a Tempefi. 1794-tl egyre gyansabb a Kollgium tanrai eltt. s amikor kirobban a Martinovics-gy, s Csokonai irodalmi bartjt, prtfogjt, Kazinczyt is elfogjk, majd eltlik - a Kollgiumban fegyelmit indtanak Csokonai ellen. A vd ugyan kizrlag a szablytalan oktatsi md, de ez kzismert volt mr azeltt is. Nyilvn ez volt a kifogs. Csokonai elveszti llst. Nekiindul az orszgnak, hogy meglhessen s rhasson. Sok helyet bejr: volt Pesten is, elzarndokol Virg Benedekhez, meghallgatja tancsait, majd Komromba megy, amely, akrcsak Debrecen, a ritka polgrvrosok kz tartozik. Ott reml letlehetsget. Ehelyett tallkozik a nagy szerelemmel. Megismeri Vajda Juliannt, egy mdos keresked lenyt, akit verseiben Lilla nven halhatatlann tett. A szerelem kezdetben remnyteljes, csak azt kvnjk, hogy szerezzen magnak rendes foglalkozst. Ezrt az els adand alkalommal jra tanri llst vllal: Somogycsurgra kerl helyettes tanrnak. De mg tvol van, Lillt frjhez adjk egy gazdag polgrhoz. Ez a csalds ad rzelmet s alkalmat a gynyr szerelmi elgikhoz. Ekkor keletkezik A Remnyhez meg A tihanyi ekhhoz.
Magnyosan megy vissza Csurgra tantani. letereje, letszeretete gyzedelmeskedik. Csurgn rja ksbbi vgjtkait, kztk legjobb sznpadi mvt, az zvegy Karnynt, ezt a mindmig hatsos bohzatot. Ott rja vidm eposzt, a Dorottyt, amelyben szatra, burleszkkomikum, npies hangvtel, cseveg elbeszlkszsg mesteri mdon egyesl. A felvilgosods politikai remnyeinek vge, a szerelem boldogsgremnynek vge, az is kiderl, hogy a kltnek tl gynge a tdeje, de Csokonai nem hagyja magt: a bnatok kzt ugyanolyan kemny llekkel tart ignyt az rmre s az egsz emberisg boldogsgra, mint ugyanebben az idben az olykor Magyarorszgon l Beethoven.
Csokonai mindent meg tud rni, amit akar, de semmi sem sikerl neki, amit tervez. Idvel Csurgra is megrkezik az a tanr, akit helyettestett, mehet tovbb. gy jut vissza Debrecenbe, zvegy desanyja hzba. Tmntelen kzirata van, meglev s ksztend mveibl hszktetes gyjtemnyt tervez, de htralev veiben mindssze kett jelenik meg: A tavasz cm versesktet s a Dorottya. A Lilla-dalok is nyomdba kerl, de ennek megjelenst mr nem rte meg. Egy grfi temetsre t hvtk meg, hogy verses nnepi bcsztatt mondjon, erre az alkalomra rja utols mvt, A llek halhatatlansgrl szl elmlked kltemnyt, amelyben szembesti a klnbz vilgnzeteket. Hajadonfvel olvassa fel a nagy mvet a hideg tli idben a kopors mellett. Meghl, tdgyulladst kap, amelyet legynglt szervezete mr nem tud lekzdeni.
Hallakor mg kevesen tudtk, hogy a legnagyobbak kzl val. A brtnbl mr kilpett Kazinczy sejtette, de pldul Klcsey idegenkedett Csokonai npiessgtl. A kortrsak Kisfaludy Sndor felsznes kltszetrt lelkesedtek. Ksbb a diadalmas romantika elhomlyostotta emlkezett, csak Petfik kezdtk elismerni. De szz vnek kellett elmlnia a halltl, amg Ady s a Nyugat klti felfedeztk benne a nagy eldt, a nagy halhatatlant. Azta neve s letmve mr kltszetnk els sorban fnyeskedik.
|